Ekmek çeşitlerimizi keşfedin

Bagetten glütensize, focaccia'dan mayasız kolay ekmeğe, birbirinden lezzetli ve pratik ekmek tariflerini burada bulacaksınız. Thermomix® ile hazırlayacağınız çeşit çeşit ekmek sayesinde hem taze ve lezzetli ekmek tüketebilir hem de aile bütçesine katkıda bulunabilirsiniz.

En pratik ekmekler

En sağlıklı ekmekler

Her sabah taze ekmek

Ekmek hamurunuz buzdolabında hazır olduğunda kahvaltı için son dakikada taze ekmek pişirmeye karar verebilirsiniz. Buzdolabında hazır ekmek hamuru bulundurmak isterseniz maya miktarının yarısını kullanın ve hamuru yağlanmış streç film ile gevşek bir şekilde kaplayın ve buzdolabında 3 güne kadar saklayın. Yavaş gerçekleşen bir soğuk mayalama, ekmeğinizin daha da lezzetli olmasını sağlar. Sabahları, kahvaltılık yuvarlak ekmekler için yeterli miktarda hamuru çıkarın (her biri yaklaşık 50 g). Unladığınız ellerinizle, hamurda mümkün olduğunca fazla hava bırakarak toplar yapın ve fırının 180-200ºC'ye ısınması için kısa bir süre bekleyin. Yaklaşık 15 dakika pişirin ve kahvaltıda taze pişmiş ekmeğin tadını çıkarın.

Fırının yolunu unutturacak ekmekler

Hamurun mayalanmasını bekleyin

Hamuru mayalamak için gereken ideal ortam genellikle sıcaklığın 24-27ºC arasında olduğu ve hava akımının olmadığı bir alandır. Daha soğuk ortamlarda veya zengin (yumurtalı ve bol tereyağlı) hamurları mayalarken hamuru Varoma tabağına yerleştirip, TM6® Mayalama modunu kullanarak en uygun kabarma koşullarını yaratabilirsiniz.

KEŞFET

Bizden ekmekler

Hızlı ipuçları

Kendi ununuzu yapın: Kepekli tahılları Thermomix®'inizde öğüterek ekmekleriniz için çeşitli tam tahıllı unlar yapın.
Hamura eklenebilecek malzemeler: Yoğurduktan sonra kuru üzüm, fındık, rendelenmiş peynir veya zeytin gibi malzemeleri ekleyin ve iyice karışmaları için birkaç saniye boyunca tekrar yoğurun.
Mayalanan hamurun test edilmesi: Mayalanan hamuru test etmek için parmak ucunuzla hamura hafifçe bastırın. Hamur üzerinde oluşan çukur yavaşça kaybolmalıdır. Çukur çabuk kayboluyorsa hamur yeterince kabarmamıştır. Çukur kaybolmuyor ve aynı şekilde kalıyorsa hamur fazla mayalanmıştır. Aşırı mayalanmış hamurlar pişerken fazla kabarmazlar.
Pişti mi? Ekmeği fırından çıkarın ve alt kısmına hafifçe vurun. Ekmeğin altına vurduğunuzda tok bir ses geliyorsa ekmeğiniz pişmiş demektir.