Domates mevsimi

Domates birçok farklı yemekte kullanılabilen temel bir malzemedir. Sıcak veya soğuk yemeklerde kullanılabileceği gibi tuzlu lezzetlere de eşlik edebilir. Ülkemizde sayısız çeşidi yetiştirilen domates ile hazırlayabileceğiniz lezzetli tariflerimize göz atın.

Domatesli Yaz Tarifleri

Domates Hakkında

Domates, antioksidan likopen açısından zengindir ve harika bir C ve K vitamini, potasyum ve folik asit kaynağı olan besleyici bir sebzedir. 100 gramında yaklaşık 19 kalori bulunan domates, doyurucu etkisi nedeniyle diyet programlarının vazgeçilmezlerinden biridir. Domatesin kabuğu zengin bir lif kaynağı olduğundan tariflerde domatesleri mümkün olduğunca soymadan kullanın. Domatesleri en lezzetli şekilde tüketebilmek için oda sıcaklığında muhafaza edin ve 2-3 gün içinde tüketin.

Her Gün İçin Domatesli Yemekler

Soslar için ideal

Domatesin en popüler kullanım alanlarından biri de makarna soslarıdır. Makalemizi okuyup domatesli ve domatessiz makarna sosları hakkında daha fazlasını öğrenin.

KEŞFET

Domatesli Fırın Yemekleri

Kiraz Domates, Çeri Domates, Beef Domates

Domates, pek çok farklı şekil, renk ve boyuta sahiptir. Standart domatesler, en çok yönlü olan türdür ve yıl boyu tüketilebilir. Yemek pişirmek için düşük su içeriğiyle daha yoğun bir lezzete sahip olan kiraz domatesini tercih edin. Çeri domates, en tatlı türdür ve salata ve soslar için idealdir. Biftek domatesi, büyük ve suludur ve hem çiğken hem de pişirildiğinde lezizdir. Yeşil domatesler, olgunlaştıklarında dahi yeşil kalan bir türdür ve çiğ tüketilmemelidir. Sarı domatesin asit miktarı düşüktür ve aynı kırmızı domatesler gibi yemek pişirmek, saklamak ve salatalarınıza renk katmak için idealdir!

Pratik Domatesli Tarifler