Çok katlı pişirme

Hafif buharda pişirilmiş balık ve sebzelerden yumuşak ve sulu ete ve tüm malzemelerin aynı anda pişirildiği yemeklere kadar Thermomix®'iniz çok katlı pişirme için mükemmel bir çözüm sunar. Varoma ve süzgeci ile sonsuz olasılıklar.

Buharda pişirmenin kuralları

Henüz Thermomix®'inizde et pişirmeyi denemediniz mi?

Thermomix®'inizde her defasında buharda pişirilmiş sulu ve yumuşak mükemmel etler! İster tavuk ister dana eti olsun, etinizin harika bir şekilde pişeceğinden emin olabilir ve en sevdiğiniz yemekleri güvenle hazırlayabilirsiniz.

Thermomix® tariflerini keşfedin

Varoma'nızda özel balıklar

Buharda pişirilmiş tatlılar

Çok Katlı Tarifler

Thermomix®'inizin yenilikçi, çok katlı işlevselliği, yiyecekleri farklı şekillerde hazırlamanıza olanak tanır. Çok katlı tariflerimizle Thermomix® karıştırma kabını, süzgeci, Varoma tabağını ve Varoma tepsisini birlikte kullanarak birden fazla malzemeyi aynı anda pişirebilirsiniz. Varoma'da bir yandan hassas balık ve sebzeleri buharda pişirirken, pirinç süzgeçte pişer ve altında çorba pişer. Patatesleri süzgece koymayı, eti Varoma'da buharda pişirmeyi ve karıştırma kabında lezzetli bir sos yapmayı deneyin. Ana yemeğinizle aynı anda tatlı bile pişirebilirsiniz! Hangi tarifi seçerseniz seçin, minimum bulaşık ile hepsi aynı anda hazır eksiksiz bir öğün elde edersiniz. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Kullanışlı Rehberli Pişirme işlevimiz, bir tarifi hazırlamak için adım adım talimatları uygulamanızı sağlar; işin zor kısmını Thermomix®'e bırakın. Başlamak için çok katlı yemek pişirmeye yönelik ipuçları ve püf noktalarımıza göz atın! Daha fazla bilgi

Somon ve İnce Bulgur, Kurutulmuş Domatesler İle

Somon ve İnce Bulgur, Kurutulmuş Domatesler İle

Mercimek Çorbası, Buharda Pişirilmiş Tavuk Şiş ve Sebze

Mercimek Çorbası, Buharda Pişirilmiş Tavuk Şiş ve Sebze

Bal Kabağı Çorbası, Sebze ve Pilav Eşliğinde Balık, Elmalı Armutlu Crumble

Bal Kabağı Çorbası, Sebze ve Pilav Eşliğinde Balık, Elmalı Armutlu Crumble

Zencefilli Bezelye Çorbası, Brokoli Eşliğinde Limonlu Somon

Zencefilli Bezelye Çorbası, Brokoli Eşliğinde Limonlu Somon

Asya'ya Yolculuk

Çok katlı yemek pişirme, farklı mutfakları kendi mutfağınızın rahatlığında keşfetmenin harika bir yoludur. Özellikle Asya mutfağında bir yemeğin birçok unsuru aynı anda pişirilir. Cookidoo®'da Tayland, Çin, Japonya, Endonezya ve daha birçok ülkeden alınmış pek çok tarif var; hemen göz atın ve başlayın.

Geleneksel Asya mutfağı

Buharda pişirme sanatı

Buharda pişirme, Asya'da yemek pişirmenin popüler bir yoludur ve kökleri eski geleneklere dayanan bir tekniktir.

Yağ gerektirmediği için buharda pişirme en sağlıklı pişirme yöntemlerinden biridir. Buharda pişirilmiş et ve balık yumuşak ve nemlidir ve sebzeler parlak rengini ve lezzetini asla kaybetmez. Yiyecekler kaynatıldığında veya haşlandığında kaybolabilecek değerli besinleri korur ve dolayısıyla daha sağlıklıdır. Buharda pişirmeyi Thermomix® ile yemek yapmanın günlük alışkanlıklarından biri haline getirin ve harika lezzetlere sahip sağlıklı yemekleri zorluk yaşamadan hazırlayın.

Çok katlı yemek pişirme hakkında ilham almak için Her Katında Ayrı Lezzet koleksiyonumuza bir göz atın

Daha fazlası