Küçük yaz meyveleri

Yaz nihayet geldi ve her yerde küçük meyveler var! Her biri besleyici, tatlı ve lezzetli olan çilek, kiraz, ahududu, böğürtlen ve yaban mersini. Bu meyveler o kadar faydalıdır ki sıklıkla süper gıdalar olarak adlandırılırlar. Küçük meyvelerin sağlık açısından faydalarını ve bu meyvelerin keyfini yıl boyunca nasıl çıkarabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Çilek, kiraz, ahududu, böğürtlen ve yaban mersini, önemli bir vitamin, mineral, antioksidan ve lif kaynağıdır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayan C vitamini açısından zengindirler. Bu meyvelerin düzenli şekilde tüketilmesi, kalp-damar hastalıklarına, şeker hastalığına ve yaşa bağlı sağlık sorunlarına karşı da koruma sağlar.

Küçük yaz meyveleri alışverişi

En lezzetli hallerinden faydalanmak için mevsiminde satın almaya çalışın. Renkleri parlak ve dokuları sert olmalıdır. Mevsim dışında, yıl boyunca keyfini çıkarmak için dondurulmuş küçük meyveler satın alabilirsiniz.

Evde

Küçük yaz meyveleri, en kolay bozulan meyvelerdir. Ancak, doğru şekilde saklanıp hazırlandıklarında daha uzun süre taze kalabilirler. Bu meyveleri buzdolabında saklayın ve tüketmeden önce soğuk suyla iyice yıkayın.

Meyveleri dondurma: yıkayın ve kağıt havluyla kurulayın. Büyük çilekleri ikiye veya dörde bölün ve kirazların çekirdeklerini çıkarın. Meyveleri pişirme kağıdı serilmiş bir tepsinin üzerine tek sıra halinde dizin, 2-3 saat dondurun ve ardından buzdolabı poşetlerine aktarıp hava almayak şekilde kapatın Derin dondurucuda saklayın. Dondurulmuş meyveleri; smoothie, meyve suyu, sos veya tatlılarda kullanın.

Reçel veya sos: sos veya reçel yapın ve tariflerde belirtildiği şekilde saklayın. Meyvelerden yaptığınız sosları oda ısısında soğumaya bırakın. Buz kalıplarında dondurun ve buzdolabı poşetlerine aktarıp derin dondurucuda muhafaza edin.

Yıl boyu keyfini çıkarın

Küçük yaz meyvelerin tadını birbirinden güzel tariflerle çıkarın!

Kahvaltı ve atıştırmalık: taze meyveleri ev yapımı yoğurdun üzerine serpiştirin veya meyveleri mısır gevreği veya granolanın üzerinde kullanın. Hızlı bir kahvaltı veya atıştırmalık için kurutulmuş meyveleri ev yapımı barlarda kullanın. Meyveli smoothie, yanınıza alabileceğiniz eksiksiz bir kahvaltı için mükemmel bir seçenektir. Muzlu ve Yaban Mersinli Smoothie tarifini veya Frambuazlı ve Yeşil Çaylı Smoothie'yi deneyin.

Salatalar: salatanıza taze küçük yaz meyveleriyle renk ve lezzet katın veya salata sosu yapmak için taze veya dondurulmuş meyveler kullanın. Frambuazlı Balzamik Çektirmesi ile salatalarınıza ekstra lezzet katabilirsiniz.

Tatlılar: küçük yaz meyveleri, leziz dondurmalardan tatlı ve meyveli keklere kadar tüm tatlılar için idealdir! Mevsimi gelen küçük yaz meyvelerini kullanıp tariflerde kullandığınız şeker miktarını azaltmayı deneyebilirsiniz. Çikolatanın frambuazla olan muhteşem uyumu ile sevdikleriniz şaşırtmak için Çikolatalı Akışkan Kek, Frambuazlı Pratik Dondurma tarifini deneyin; daha hafif olmasını istiyorsanız frambuazlı dondurmada kullandığınız şekeri azaltabilirsiniz.

Küçük yaz meyveleri ile hazırlayabileceğiniz lezzetli tarifler Cookidoo®’da.

KEŞFET