Kalan yemekleri değerlendirerek zamandan kazanın

Yemeklerin bir kısmı kaldığında akşam yemeğinizin yarısı hazır! Yoğun hafta içi akşamlarında size zaman kazandırmanın yanı sıra, kalan yemeklerin akıllıca kullanılması paradan tasarruf etmenize ve aylık yemek harcamanızı düşürmenize yardımcı olur.

Günün yemeğini buzdolabında kalanlarla yapın!

Hafta boyunca keyifle yediğiniz akşam yemeklerinden arta kalanları kullanarak yepyeni bir yemek yaratın. Tek kural, hiçbir şey çöpe atılmaz!

Diyelim ki iki dilim biftek, biraz Parmesan, biraz ekmek ve birkaç haşlanmış patates var. İlk başta akla bir yemek gelmese de, temel malzemeler eklenerek tüm kalan malzemeler yeni yemeklere dönüştürülebilir. Örneğin biraz pirinçle, çoğu malzeme bir risottoya dönüşebilir. Küçük bir peynir parçası, artan yemeklerize lezzetli hale getirebilir.

Kiş yapın:

Thermomix® ile hamur işlerini hazırlamak hızlı ve kolaydır. İşinizi daha da kolay hale getirmek için derin dondurucunuzda her zaman birkaç adet donuk kiş hamuru bulundurun. Kiş hamurunu hızlı bir şekilde çözdürmek için dondurmadan önce hafifçe açın. Kişler kalabalık bir aileyi kolayca doyurabilir ve artan malzemeleri kullanmanın harika bir yoludur. Sadece malzemeleri yumurta krema karışımı ile birleştirip kiş hamuru yerleştirdiğiniz kalıba boşaltın ve fırınlayın.

Pişmiş sebzeler, pişmiş ve doğranmış tavuk veya jambon, başlamak için harika malzemelerdir. Deniz ürünlerini seviyorsanız, somon veya pişmiş soğuk karidesleri doğranmış kabaklarla birleştirmeyi deneyebilirsiniz. Kiş hamuru için Mantarlı Ispanaklı Peynirli Kiş tarifimize bakın, ardından artan malzeme veya yemeklerinizin size ilham vermesine izin verin!

Risotto hazırlayın:

Artan malzemeleri kullanarak kendi tarifinizi oluşturmak için klasik Parmesan Peynirli Risotto'muzu kullanın. Fırınlanmış tavuk veya etlerden kalanları küp küp doğrayıp risotto'ya katmayı deneyebilirisiniz. Eğer elinizde buharda pişmiş karnabahar veya brokoli varsa bu sebzeleri istediğiniz büyüklükte kesip son aşamada tereyağı ve Parmesanla beraber risottoya karıştırıp sebzeli risottolar yapın.

Biraz peynir ekleyin:

Kalan bir yemeğin üzerine bir tutam rendelenmiş peynir ekleyin ve üzeri kızana kadar fırınlayın. Bu şekilde kalan yemeklerinizi kolayca değerlendirebilirisiniz! Bir garnitürü doyurucu bir ana yemek haline getirmek için, kalan soğuk patates püresi üzerine biraz sotelenmiş soğan ve bir tutam kaşar peyniri ekleyip fırınlayın. Buğulanmış sebzelerle servis edin. Emin olun tüm sevdikleriniz bu pratik yemeğinizi çok sevecek.

Kalan yemeklerden en iyi şekilde yararlanmak için, size zaman ve para kazandıracak favori ipuçlarımızdan birkaçını burada bulabilirsiniz:

• Kararmaya başlayan muzları soyun, küçük parçalara bölün ve dondurun. Canınız istediğinde dondurucudan çıkarıp Thermomix® ile 45 saniye karıştırarak Muzlu Dondurma yapabilirsiniz. Buzdolabınızda tazeleğini kaybetmek üzere olan meyveler varsa bunları küçük parçalara bölüp tek sıra halinde dondurun. Smoothie yapacağınız zaman dondurduğunuz meyveleri de kullanabilirisiniz.

• Artan patates püresini sotelenmiş biber ve soğanla karıştırıp yassı köfteler yapın. Köfteleri yapışmaz bir tavada az yağda hafif renk alıncaya kadar pişirip pazar kahvaltısında sevdiklerinize ikram edin.