Bağışıklığınızı doğal yollarla nasıl güçlendirebilirsiniz?

Bağışıklığımızı güçlendirmek ve genel olarak zindeliğimizi artırmak istediğimizde, ziyaret etmemiz gereken ilk yerlerden biri mutfağımızdır.

Size anlatılan hikayeleri bir hatırlayın… Birisi grip olmuş olsaydı, vücudunun doğal yollardan griple mücadele etmesine yardımcı olmak için geleneksel tavuk çorbası yapılırdı. Peki ya boğaz ağrısı için sıcak limon ve bal veya soğuk algınlığından korunmak için zencefil ve sarımsak… Bunlar batıl inançlar değil. Tüm bu tarifler ve malzeme kombinasyonları, işe yaradıkları ve bu gıdaların besin yapısı ve doğal bağışıklığı artırıcı özellikleri nedeniyle halk bilimidir.

Öyleyse, biraz daha derine inelim ve sizin ve Thermomix®'inizin ailenizin bağışıklığını doğal yollardan güçlendirmeye nasıl yardımcı olabileceğini görelim.

İlk olarak renk ve çeşitliliği tercih edin

Hem bağırsak sağlığımızı ve bağışıklığımızı hem de genel olarak refahımızı desteklemenin en önemli yollarından biri, çeşitli, tam besin diyeti yapmaktır.

Sarımsak, zencefil ve zerdeçal ekleyin

Evet, bu aromatikler yemeklere inanılmaz bir tat derinliği katıyor ancak faydaları tadın ötesine geçiyor. Aynı zamanda bir dizi bağışıklık güçlendirici faydaya sahipler – doğal olarak anti-enflamatuar, anti-viral ve anti-bakteriyeldirler ve ayrıca antioksidanlar açısından zengindirler. Bir yandan bağışıklığı güçlendirirken diğer yandan sevdiğimiz şeyleri içerirler.

C vitamini kokteyli hazırlayın

C vitamini açısından zengin turunçgillerin daha soğuk aylarda mevsiminde olması tesadüf değildir. Stres veya enfeksiyon dönemleri yaşadığımızda, C vitamini vücudumuz tarafından savunma amacıyla hızla kullanılır, bu nedenle enerjinizin tükendiğini hissediyorsanız, C vitamini alımınızı artırmak gerçekten faydalıdır.

Limon ve portakal gibi turunçgillerin yanı sıra tümü C Vitamini içeren çilek, kivi, kırmızı biber, ananas, lahana, domates gibi meyve ve sebzeleri ve hatta kırmızı hindiba gibi salata yeşillerini düşünün.

C vitamininin ısıya, ışığa ve havaya duyarlı olduğunu ve etkisini çok çabuk kaybedebileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var; bu nedenle C vitamini içeren yiyecekleri en iyisi çiğ ve mümkün olduğunca taze halde tüketmektir!

Çinko

Hiç bitter çikolata yemek için bir bahane aradığınız oldu mu? İşte şimdi tam zamanı, çünkü bitter çikolata vücudunuz viral enfeksiyonlarla mücadele ederken ihtiyaç duyduğu ve gerçekten yararlı bir mineral olan çinko açısından zengindir. Diğer büyük çinko kaynakları arasında tüm deniz ürünleri, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, yumurta sarısı ve sığır eti yer alır.

Sağlıklı bakterileri depolayın

Sağlığımızın ve refahımızın tüm alanlarında bağırsak sağlığının önemi konusundaki farkındalık giderek artıyor. Doğal yoğurt, lahana turşusu, kimçi, miso ezmesi, kefir ve kombu çayı gibi bakteri içeren dost canlısı fermente yiyecekler ve içecekler depolamak diyetinize mükemmel katkılar sağlar. Sarımsak, soğan, pırasa, kuşkonmaz, yulaf, keten tohumu gibi prebiyotik yiyecekleri ve mercimek ve fasulye gibi baklagilleri tüketmek de harika bir seçimdir.

Ve tabii ki tavuk çorbasının mucizesi

Her ailenin bir favori yemeği vardır; bu da bizimki.

tarife göz atın.

Ne yiyorsak oyuz; diyetlerimiz doğası gereği anti-enflamatuar, bağırsak dostu, besleyici, sağlıklı ve tamamen lezzetli olabilir – bağışıklığımızı içten dışa güçlendirmek istediğimizde güvenebileceğimiz tüm faktörler bunlar.