Düşük karbonhidratlı beslenme

Karbonhidrat tüketiminizi tıbbi nedenlerle veya daha sağlıklı bir yaşam sürmek için azaltmak istiyor olabilirsiniz. Cookidoo® her durumda size destek olur. Thermomix® ile birçok düşük karbonhidratlı tarifi hazırlamak artık çok kolay!

Güne leziz ve düşük karbonhidratlı bir kahvaltıyla başlayın

Düşük karbonhidrat nedir?

Gİ • Şeker • Nişasta

Karbonhidratlar; çayınıza koyduğunuz şeker gibi basit karbonhidratlardan pirinç ve makarnada bulunan karmaşık karbonhidratlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan bir gıda kategorisidir. Basit karbonhidratları azaltmak kolay olsa da yemeklerimizin yaklaşık üçte birini oluşturduğundan karmaşık karbonhidratları azaltmak daha zor olabilir. Yemeklerdeki karbonhidratı azalttığınızda, yerine ham protein ve sebze gibi diğer gıda gruplarını koymanız gerekir. Karbonhidrat tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olacak pek çok fikrimiz var: İlham verici tariflere erişiminiz varsa düşük karbonhidratlı bir yaşam tarzı geliştirmek sizin için çok kolay olacaktır!

Yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı salata ve atıştırmalıklar

Karbonhidrat tüketiminizi azaltmanın 5 yolu

En sevdiğiniz karbonhidrat kaynakları yerine sebze tüketmeye çalışın; ör. makarna yerine kabak veya normal pirinç yerine karnabahar pirinci • Gizli şekerden kaçınmak için işlenmiş yiyecekler yerine ev yapımı olanları tercih edin • Doyma hissi sağlamak için protein tüketiminizi arttırın. • Makarna ve pirinç yerine düşük karbonhidratlı bir alternatif olarak kinoayı tercih edin. • Öğün aralarında tuzsuz yemişler, humus ve sebze çubukları tüketin

Düşük karbonhidratlı beslenmeye başlamak için bazı harika fikirler

Lezzeti değil karbonhidratları azaltın

Hızlı sindirilen basit karbonhidratların çoğu, kan şekeri seviyesinin hızla yükselip düşmesine neden olur. Bu da aşırı yeme arzusuna neden olabilir. Kompleks karbonhidratlar ise daha uzun sürede sindirildiğinden enerjiyi daha uzun bir sürede, daha yavaş şekilde serbest bırakır ve yeme arzusunu azaltır. Kompleks karbonhidratları tercih etmeniz ve porsiyonlara dikkat etmeniz, kan şekerini düzenlemenizi ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayarak kilo verme ve kilonuzu koruma konusunda yardımcı olur. Akşam yemeği için kolay fikirler mi arıyorsunuz? Tavuk, mükemmel bir düşük karbonhidratlı gıda seçeneğidir.

Tavuk pişirme ipuçları

Hafif aperatifler

Düşük karbonhidratlı ana yemekler

Kompleks karbonhidratlı tatlılar

Mümkünse kaliteli karbonhidratları seçin

Karbonhidratlardan tamamen kurtulmak yerine, size daha uzun bir süre boyunca daha fazla enerji verecek besleyici ve kompleks karbonhidratları tercih edin. Tatlı ve normal patates, tam buğdaylı ekmek çeşitleri, kepekli pirinç ve tam buğdaylı makarna ve atıştırmalık meyveleri tercih edin. Bu gıdaları düzenli olarak tüketmeniz, diyetinizdeki vitamin ve mineralleri arttıracak ve iştahınızı köreltmenize yardımcı olacaktır.

Kompleks karbonhidrat içeren tarifler