Karşınızda bıçak kapağı

Thermomix® yıllardır dünyanın farklı yerlerinde yaşayan kullanıcıları için yemek hazırlamayı stressiz hale getirdi. Bıçak kapağı yemek pişirme deneyiminizi kolaylaştırırken aynı zamanda yeni teknikler denemenize olanak sağlıyor.

Yavaş Pişirme ve Vakumda Pişirme modları için ideal

Thermomix® Yavaş Pişirme ve Vakumda Pişirme modları ile sizlere düşük derecelerde daha uzun süren pişirme deneyimleri sunar. Bıçak kapağı, daha yumuşak malzemelerin veya vakum poşetlerinin bıçakla temas etmesini önlemek için kullanılır. Bu akıllı aksesuar, bıçakları karıştırmayı engellemeyecek şekilde kaplayarak eşit ısı ve hassas pişirme sağlar.
Thermomix®'in hassas sıcaklık seviyelerinden en iyi şekilde yararlanmak için bıçak kapağını Yavaş Pişirme ve Vakumda Pişirme modlarında kullanın. İster yahnilik etlerinizi ağır ağır pişirin, ister porsiyonlara ayırdığınız balığınızı vakumda pişirme tekniği ile hazırlayın, Thermomix® hepsini zahmetsiz hale getirir.

Bıçak kapağı

Bıçak kapağı sayesinde her seferinde mükemmel etler

Etinizi tam istediğiniz gibi pişirmek için Thermomix® Vakumda Pişirme modunu kullanın. Bıçak kapağı takılıyken Thermomix® vakumda pişirici olarak kullanılabilir ve tercih ettiğiniz et, tercih ettiğiniz pişirme derecesi için gerekli ısıda ve sürede pişirilir. Her seferinde mükemmel şekilde pişirin!

Bıçak kapağını başka neler için kullanabilirim?

Tavuk göğsü, balık, köfte veya fasulye gibi daha yumuşak malzemeleri pişirmek için kullanabilirsiniz. Bıçak kapağı, aynı zamanda Varoma ve süzgece kıyasla daha az sıvıyla, daha küçük veya tek kişilik porsiyonlar hazırlamak için de harika bir araçtır. Örneğin:

Şunları deneyin:

• Haşlanmış somon balığı: Bıçak kapağını yerleştirin ve bıçak kapağının üzerine 2 x 120 g somon filetosu koyun. 1 adet doğranmış soğan ve 1 adet defne yaprağı ekleyin. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Somonun üzerini örtecek kadar su ekleyin ve ardından 15 dakika/100°C/hız 1'de pişirin. Haşlanmış somonu sıcak veya soğuk olarak servis edin.

• Köfte gibi şekil verilen dagılması kolay narin yiyecekleri, bıçak kapağının üzerinde, sıvı veya et suyu içinde kolayca pişirebilirsiniz. Nohut, fasulye, barbunya gibi yiyecekleri kolayca pişirebilirsiniz.

Thermomix® ile daha yaratıcı olun.

Yavaş pişirme sayesinde etin tüm lezzetini ortaya çıkarın

Yemeğin tüm lezzetini ve aromasını ortaya çıkarmak için bıçak kapağını Yavaş Pişirme modunda kullanın. Köfteleri domates sosunda hafifçe pişirin. Domates Soslu Köfte Topları tarifimize göz atın.

Yavaş Pişirilmiş Domates Soslu Köfte Topları

İpuçları

  1. Bıçak kapağını Vakumda Pişirme ve Yavaş Pişirme modlarında hız 1'de kullanın.
  2. Bıçak kapağını takarken, yerine oturması için bıçak kapağını bıçağın üzerine yerleştirdikten sonra hafifçe bastırın. Böylece karıştırma kabı sıvı ile dolu olduğunda kapak yerinden çıkmaz.
  3. Eşit bir ısı dağılımı için malzemeleri bıçak kapağının üzerine eşit şekilde dağıtın.

Yavaş Pişirme ve Vakumda Pişirme modlarını daha yakından tanıyın

GÖZ ATIN